Péče o pleť v létě
Datum: 20.06.2022 Sepsala: Kateřina
Letní měsíce jsou pro naši pokožku velkou zátěží, je proto nutné dbát zvýšené péče, a to především v podobě hydratace pleti a ochrany proti UV záření. Pojďme si společně vysvětlit, jakým způsobem opalování funguje a jak efektivně docílit kýžených výsledků, aniž bychom zatěžovali naši pleť.
Co je a co dělá UV záření s naší pokožkou?
Cílené opalování je především pro nás ženy nedílnou součástí letních dovolených. Při naší nikdy nekončící honbě za krásou a spokojeností se sebou samými občas ale zapomínáme na důležité aspekty našeho zdraví! Nadměrné, a především pak nechráněné slunění přináší rizika v podobě rakoviny kůže či předčasného stárnutí kůže.
Opálení je reakcí kůže na působení UV záření, kdy samotné opálení kůži chrání proti spálení od slunečních paprsků. V souvislosti s UV zářením nejčastěji slýcháme o tzv. UVB a UVA zářeních. UVB záření aktivuje pigmentové buňky (melanocyty), které následně vyrábějí melanin (hnědý až černý pigment) a UVA záření v kombinaci s kyslíkem působí na buňky melaninu v keratinocytech (tj. hlavní buňka pokožky, tvoří až 95 % všech buněk lidské pokožky), tím kůže hnědne.
Zásady správného opalování
Délka opalování
Opalovat bychom se měli střídmě a postupně. Naše pokožka totiž melanin produkuje pouze po určitou dobu a do určité hladiny. Je tedy zbytečné a spíše kontraproduktivní proležet na sluníčku celý den. Obvykle se tato doba udává jako 2-3 hodiny, než melanin dosáhne své maximální koncentrace, velmi ale záleží na typu a světlosti pleti – světlejší pokožka znamená kratší dobu, za kterou dosáhne svého maxima! Překročení této doby má pak za následek poškození UV zářením, kdy může docházet ke spálení, vzniku puchýřků či úpalu. I proto se doporučuje dělat si při slunění přestávky, aby tak docházela k rozmělnění intenzity UV záření.
Kdy a jak se opalovat?
Nejsilnější jsou sluneční paprsky v rozmezí od 11. do 15. hodiny, proto bychom se jim měli v tuto chvíli spíše vyhýbat. Na co bychom si měli dát také pozor, je správná technika opalování – co 15 minut změnit polohu, tedy otočit se o čtvrt otáčky – na záda, bok, břicho, bok. Pro rovnoměrné opálení (a současně zatížení pokožky slunečním zářením) můžete měnit polohy rukou a nohou. Celý proces lze urychlit položením u či na vodě – voda odráží sluneční paprsky. Pozor ale na velkou zátěž pro pokožku. Dobu slunění je důležité zkrátit, aby nedocházelo k jejímu poškožení.
Nezapomeňte na hydrataci
Voda tvoří až 60 % lidského těla, není tedy překvapením, že její doplňování je hlavně v letních měsících klíčové. Tak, jako hydratujeme svou pokožku pomocí krémů a sér, musíme hydratovat i vnitřek svého těla, aby mohlo správně fungovat. Existuje nespočet článků a zaručených návodů, kolik sklenic vody v létě vypít, pro naše potřeby stačí vědět, že v létě musí být příjem vody oproti normálu zvýšený, často se tak udávají zhruba 3 litry čisté vody. Nic se ale nesmí přehánět.
Klíčové jsou přípravky s SPF faktorem
SPF (Sun protect factor) značí schopnost blokace UVB záření, které je pro naši pokožku agresivnější než UVA. Právě dopad UVB záření na nechráněnou pokožku má za následek její spálení. Číslo SPF tedy udává, jaká část slunečního záření se při použití dostane do kůže a jeho použití prodlouží tím dobu pobytu na slunci bez poškození kůže.
Jak je to tedy v praxi? Pro představu si uvedeme příklad na SPF 50, který propustí 1/50 záření do kůže a tudíž zachytí 98 % UVB záření. Zjednodušeně se dá říct, že když použijete opalovací krémy s SPF 50, můžete pobyt na slunci prodloužit až 50krát bez toho, aniž by došlo ke spálení pokožky. Ochranu před UVA zářením udává číslo PPD (Persistent Pigment Darkening) a činí přibližně 1/3 čísla SPF.
Ptáte se ale, jak zjistíte, kolik času můžete na sluníčku strávit bez opalovacích přípravků, aniž by došlo k poškození kůže? Pak se podívejte, jaký fototyp jste…
Jak dlouho mohu zůstat na sluníčku aneb fototypy pleti
Fototyp 1
- světlá pleť,
- rezavé vlasy,
- velké množství pih,
- modré oči.
Lidé s fototypem pleti 1 mají citlivou kůži, při pobytu na slunci se vždy spálí a nezhnědnou. Mají tendenci spíše zrudnout. Vlastní ochrana pokožky vydrží pouze 5–10 minut. K ochraně pokožky před sluncem jsou pro ně vhodné přípravky s faktorem 50+.
Fototyp 2
- světlá pleť,
- blond až hnědé vlasy,
- modrozelené oči.
Fototyp 2 se opaluje do červena a často se spálí. Na slunci se pokožka bez spálení vydrží chránit 10–20 minut a platí podobné doporučení používat přípravky s SPF 30–50.
Fototyp 3
- světle hnědá pleť,
- hnědé až tmavé oči,
- hnědé až šedé oči.
Fototyp 3 se v naší středoevropské populaci vyskytuje nejvíce. Pokožka se snadno opaluje a málokdy se spálí. Proti UV se sama chrání 20–30 minut proto na ochranu před škodlivým UV zářením stačí používat krémy s SPF 30.
Fototyp 4
- tmavá pleť,
- tmavé vlasy i oči.
U fototypu 4 je pokožka odolná proti spálení po dobu 30–45 minut. I zde je potřeba myslet na ochranu před sluníčkem a snížit riziko rakoviny kůže pomocí přípravků s ochranným faktorem SPF 30.
Rady a tipy pro správnou péči o pleť v letních měsících
1. Udržujte pleť hydratovanou. Toho docílíte nejen kvalitními hydratačními krémy, ale především pak dostatečným přísunem pití. Doporučuje se čistá voda.
2. Pokud ještě nepoužíváte ochranné krémy s SPF faktorem, je vhodná chvíle začít. Většina denních krémů mívá SPF faktor kolem 10, takže pozor, takové denní krémy nejsou určeny jako vhodná ochrana při opalovaní ale pouze pro běžnou aktivitu na slunci.
3. Vždy používejte krémy na opalování. Nepříznivý účinek UVA a UVB záření spočívá v podpoře stárnutí pleti a rozvoji zhoubných nádorů kůže. Při opalování volíme jako ochranu SPF nejméně 15 se širokospektrými UV filtry.
4. Po opalování nezapomeňte pokožku hydratovat a zklidnit.
5. Po čištění pleti je nezbytné aplikovat produkt pro její vyživení, vyčistit pleť nestačí.
TIP:
Zakupte si denní krém s SPF faktorem pro zajištění běžné ochrany před slunečními paprsky. Před opalování ale použijte přípravek s vhodným SPF faktorem. Výběr podřiďte svému fototypu pleti!
DALŠÍ ČLÁNKY z rubriky
No posts found!